Projekt


Tisztelt látogató!

Hát magyarázzam, mi is akar lenni a Europe on Bike projekt!

2010-ben lakóhelyem Pécs Európa Kulturális Fővárosa (EKF) volt, a német Essennel és a török Isztambullal együtt. Mivel holland vagyok, támadt az ötlet, hogy majd összekötöm e három várost biciklivel.

Start Essenben....

Így Isztambulig tekertem 6582 km-t 65 biciklis nap alatt. Úgy éreztem, ha csak biciklizem egy nagyot, az nem lesz elég arra, hogy másoknak is érdekes legyen a dolog. Azért lett egy intellektuális oldala a kalandnak is: út közben foglalkoztam összesen 60 különböző történelmi témával, mert kerestem az európai egységet. Létezik-e, vagy sem? Az egész kalandot a régi blogbejegyzésekben vissza lehet olvasni ezen a weblapon.


... és finis Istambulban!

Talán a kalandos biciklizés, együtt a történelem utáni érdeklődéssel, egy szokatlan kombináció volt, mely sok embernek tetszett - mindenképpen meglepetés volt számomra, hogy sok ember követte az utazásomat, nem csak ezen a weboldalon, hanem a médiában is. A legfontosabbak a heti beszámolósaim voltak a Kossuth Rádióban, melyek szombat délelőtt sok embert elértek.

A meglepő siker erre az ötletre buzdított engem, hogy új tradíciót kezdjek: mostantól minden évben próbálni fogok összekötni a mindig más EKF-eket biciklivel.

Csak az nem volt ilyen egyszerű…

2011 júliusában még tekertem bő 3000 kilométert annak az évnek a két EKF-je között: a finn Turku és az észt Tallinn között.

Isten hozott Finországban...

...és Észtországban, 2011-ben.


De aztán a 2012. utazást (Maribor (SLO) és Guimaraes (P) között) és a 2013. kalandot (Kassa (SK) és Marseille (F) között) kellett sztornóznom, mert semmilyen kooperációt sem kaptam az ottani szervezetektől. Csak annyit sikerült megtennem, hogy Iron Man stílusában a maribori és a kassai hivatalos megnyitói ceremóniákra elbicikliztem Pécsről, a januári zord idő ellenére.


Winterman a winterban.

És a mostani év, 2014, semmivel se lesz jobb… Bár az egyik fő téma Rigában az ottani EKF évének a Borostyán Út, mégse bólintottak rá a javaslatomra, hogy Magyarországról végig Lettországra tekerjek a Borostyán Úton (Szombathely és Sopron rajta vannak). Umea még jobb volt: annyi segítséget kaptam volna a svédektől, hogy ha Rigából még 3000 km-t biciklizem észak felé, a Facebook oldalukon szívesen fölrakták volna a projektemet.

Mostantól pedig minden más lesz. Itt a 2015. év!

Route 2,421,041 - powered by www.bikemap.net

Idén Mons (B) és Plzen (CZ) büszkélkedik a szépséges EKF címerrel. Nos, ezek viszonylag közel vannak egymástól a térképen – kb 800 km -, ami problematikus, mert így nem tudok egy hosszú kalandot produkálni, mely érdemes lenne másoknak követni otthonról. Azért kitaláltam valamit, amellyel lelassul a megszokott gyorsaságom, így hosszabb időt fogok tölteni az úton: 2015-ben összekötöm majd a két EKF-et a kis fiam Sámuel társaságában, aki akkor 4 éves lesz! A gyermek nekem diktálja majd a sebességet, az eredmény lesz egy utazás, mely egy egész hónapon át fog tartani.

Sámuel és a bicikli: nem lehet elég korán kezdeni (2011-ben)!

Mons és Plzen belátták annak a projektnek az értékét: milyen élmény less egy 4 éves gyereknek egy hosszú, kalandos bicikli túrát Európa szívében az édesapjával? Elfogadták a javaslatomat, mint egy közös, hivatalos projekt, melyet iskolás csoportok Monsban és Plzenben követni fogják.  

De ez még nem minden: Samunak meg nekem lesz egy utazási témánk is: a víz. Így mindig valamelyik folyó mellett tekerünk majd, sőt, annak a vízét meg is fogjuk inni. Sok érdekes ‘vizes’ helyen fogunk aludni egy éjszakát, mint belga sörfőzde kolostorokban (mert jó sört csak jó vízből lehet főzni ;-)), francia vízmalmokban vagy rajnai kastélyokban. Remélhetőleg Plzenben a finis a világhírű Pilsner Urquell sörfőzdében lesz.


Első bicikli probálkozásaink a víz témával...
 
2015 után szeretnék még három más bicikli utazást csinálni, mely a Mons-Plzen kalanddal együtt egy tematikus egységet fog képezni, mert mindegyik dedikálva lesz egy-egy elemre a négy elemből.

Szóval:
2016: Wroclaw (PL) - San Sebastian (E) (4500 km), téma: föld;
2017: Aarhus (DK) - Paphos (Cyprus) (6000 km), téma: levegő;
2018: Leeuwarden (NL) - Valetta (Malta) (5000 km): téma: tűz.

Ezen az oldalon követni lehet majd, mi lesz ezekből a szép bicikli tervekből. Europe on Bike szeretne adni egy kis inspirációt azoknak, akik kíváncsiak arra, hogyan lehet egy bicikli utazásból egy művészeti alkotást csinálni!

Befejezésül: ez a hosszútávú projekt egy darabig csak levegővel tud menni (a gumikban, meg a tűdőmben!), de azért emellett szükség van felszerelésre és pénzre is. Aki szívesen segít privát emberként, az itt megtalálja a bal oszlopban a bankszámla adatokat. Hivatalos szponzorokkal szívesen megbeszélem, hogyan segíthetünk mi egymást.

Igen nagy köszönettel, tisztelettel,

Simon Wintermans
+36-20-9258550