Narva kastély, Ivangorod kastély belső udvara, és a határátkelőhely: a nyugat kezdete vagy vége. |
Mióta elkezdtem ezt az utat tervezni, az volt az álmom, hogy a Narva kastélyban alszom. Abban bízom, hogy ezzel is sikerül felhívnom az emberek figyelmét erre történelmi helyre. A magas falakon állva és kelet felé Oroszországra nézve, ahol a folyó tulsó partján az oroszok a nem kevésbé lenyűgöző Ivangorod erődöt építették (1492-ben), egyszercsak ráébredtem: itt az ember látja, ahogy a nyugati és a keleti kereszténység szinte megérinti egymást – ez egyedülálló. Narva pont olyan embereknek való, mint én, akik az európai egységet keresik.
Saját szuvenírgyártás vasból? |
Margus az észt élet legfontosabb elemeire tanít engem: „amikor egy ló egy Le Coqot iszik, akkor Sakut vizel” (utóbbi volt az a sör, amit én ittam). |
Margus elmagyarázta, hogy az észtek nem szeretik, ha a külföldiek az országukat „észak-kelet európainak” hívják. A megfelelő földrajzi megnevezés az „Észak-Európa”, mely magában foglalja Skandináviát, és a három kisebb balti államot is, Észtországot, Lettországot és Litvániát – de Oroszországot nem. Magamban mosolyognom kellett: ugyanezt az érvelést szoktam hallani Magyarszágon: a magyarok „közép-európaiak” akarnak lenni, nem „kelet-európaiak”. Fontos jelzés mindkét törekvés: a Szovjetunióhoz egykor tartozó országok nem dédelgetnek romantikus emlékekeket arról az időszakról, és az orosz holdudvaron kívül kívánnak lenni - az egyetlen kivétel ez alól Fehéroroszország, bár jelenleg ők is fasírtban vannak Moszkvával.
Margus szerint Narvában helyreálltak az orosz-észt kapcsolatok, de élénken emlékezett arra, hogy az általános iskolában a ‘90-es években a két oldal tagjai bizony összeverekedtek. Ezek az erőszakos összecsapások mára elmúltak, de ő például lustának tartja az észtországi oroszokat, akik gyakran azért munkanélküliek, mert nem elég elszántak a munkakeresést illetően.
Sten Torpan (balra), a kastély patikusa.. |
Végül délután 5-kor indultam el Narva kastélyából. Ma éjjel szerettem volna elérni a – Narvától délre
fekvő - gyönyörű Peipsi-tó partját, mely észt és orosz is. Valójában Európa 4. legnagyobb édesvízű tava, de gondolom ezt Észtországon kívül nem sokan tudják. Az Oroszországgal határos régió egyben a hagyományos orosz ortodoxok, az Old Believers otthona, akik a mai napig követik a vallásuk régi szertartásait, melyek más vidékeken (Oroszországban) eltűntek a 17. században lezajlott reformáció során. Ez a csoport különbözik azoktól az orosz emigránsoktól, akik a Szovjet érában érkeztek Észtországba nagy számban: az Öreg Hívők több mint két évszázada itt élnek. Szerettem volna részletesebben utánajárni ennek a dolognak, de erre ma már nem lesz idő, miután olyan későn indultam el.
Látni a tengert? |
Narvát elhagyva először nyugad felé indultam, kis kerülőt téve a tengerpart felé. Itt volt egy kis meglepetés: Voka falu mellett a GPS szerint csak párszáz méterre volt a tengerpart, de semmilyen erre utaló jelet nem láttam.
Nem a klasszikus tengerparti üdülőhely. |
Sovjet stílusú várostervezés a független Észtországban |
Továbbmentem, egy pizzát ettem Jőhviben, egy teljesen el nem bűvölő városban – a polgármester még azt is megengedte, hogy a városháza mellett egy bevásárlóközpontot építsenek! – aztán folytattam az utat a főút mentén dél felé Tartu irányába. Normális esetben nem ezt tettem volna, mert utálok nagy forgalomban biciklizni, de most este 10 óra volt és szinte egyedül voltam az úton. Talán 3-percenként ment el mellettem egy autó. Tekertem, mint atom és éjfél körül értem Alajőe-be, a Peipsi-tó északi partjára. Kicsit körbetekertem a falun, szálláshelyet kerestem, amikor egy egykoron szép nagy, fából épült ház kiégett maradványai mellett mentem el. Első látásra beleszerettem.
Van egy jól szellőző szobájuk egy éjszakára? |
A bejárati ajtó nyitva volt, betoltam a biciklit, megpróbáltam valamennyire eltakarítani a hamut és üvegszilánkokat, leterítettem a matracot és hálózsákot. Szándékosan nem gyújtottam gyertyát, miután ez nyilvánvalóan nem jött be előttem valaki másnak.
ide klikk a teljes, interaktív térképhez
0 kommentár:
Megjegyzés küldése